1. Bursa Fotoğraf Yarışması

odul-tt

Bursalı fotoğraflar yarıştı / 9 Mayıs 2015


1. Bursa Fotoğraf Yarışması’ndan izler…

Yalnızca Bursa’dan değil, Türkiye’nin her yerinden amatör ya da profesyonel fotoğraf sevdalıların katılabildiği 1. Bursa Fotoğraf Yarışması’nda “Bursa değerlerinden izler” taşıyan “Bursalı” fotoğraflar yarıştı. Bursa’nın değerlerine dikkat çeken ve fotoğraf sanatı için bir kazanç niteliği taşıyan yarışmaya 26 farklı ilden 445 fotoğrafçı, 1482 fotoğrafı ile katıldı.

Bursa’dan Emre Koşak, objektifine yansıyan Bursaspor aşkıyla ikincilik ödülüne layık görüldü. Yarışmaya Kocaeli’den katılan Ahmet Akbaş ise Bursa kuşu ve sudan ibaret olarak anılan, çeşmeleriyle meşhur şehir Bursa’nın bu özelliğini ön plâna çıkardığı fotoğrafıyla üçüncülük ödülüne hak kazandı. Gecede jüri üyelerinin de katıldığı söyleşinin ardından Erdal Kınacı’nın yaptığı fotoğraf gösterisini ödül töreni izledi. “Bursa değerlerinden izler” taşıyan Bursalı fotoğrafların ödüllerine kavuştuğu törende, 2. ye Alaçatı’da 3 gün çift kişilik oda kahvaltı tatil, 3.ye Foça’da 3 gün çift kişilik oda kahvaltı tatil hediyeleri takdim edildi. Birinci seçilen İsa Cıda ise katılım koşullarını ihlal ederek daha önce başka bir yarışmada ödül alan fotoğrafıyla yarışmaya katıldığı için ödül hakkını kaybetti. Birinciliik Ödülü olan 2.000,00 TL Soma İnsani Yardım Kampanyası’na aktarıldı. Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) tarafından TFSF 2014/026 numarası ile onaylanan yarışmanın sonuçlarının açıklandığı ve dereceye giren 35 adet fotoğrafın sergilendiği “Bursa değerlerinden izler” ödül töreninin ardından, sergileme hakkı süren fotoğraflar 12 Mayıs – 9 Haziran 2014 tarihleri arasında; Korupark, Carrefour, Zafer Plaza ve Kent Meydanı alışveriş merkezlerinde sergilendi. Photo Graphica’nın düzenlediği ve ana sponsorluğunu Sheraton Bursa Hotel’in üstlendiği yarışmanın resmi sponsoru Bursa Büyükşehir Belediyesi, ulaşım sponsoru Bayraktar Otomotiv, basın sponsoru Dergi Bursa, baskı sponsoru ise Furkan Ofset’ti. Bursa’nın tarihi ve turistik değerlerine katkıda bulunacak yarışmanın seçici kurulu ise fotoğraf sanatçıları Erdal Kınacı, Özgür Çakır, Aykut Güngör, Demet Argun ve Engin Çakır’dan oluşuyordu. Değerlendirme sürecinde jüriye TFSF Temsilcisi Selma Çubukçu eşlik etti.

“Bursa değerlerinden izler” isimli 1. Bursa Fotoğraf Yarışması’nın konusu ise şu şekildeydi: “Çoğu insan şehirde yaşar ve ömrünü tüketir. Şehre ne bir iz bırakabilir, ne de bir ışıltı… Şehrin ruhuna yakın duramaz. Çünkü o sırlarını ve görkemini herkese açmaz. Onun gizlerine ulaşabilmek, fısıltılarını duymak ancak ruh derinliği ile olabilir. Şehrin gerçek sakinleri iz bırakır yaşadıkları yere. Nasıl ki anlatımlarıyla Victor Hugo Paris’e, Charles Dickens Londra’ya iz bıraktıysa; her şehrin iz bırakanları vardır. Şehri yaşamış ve onu anlamış olanlar bunu başarabilir. Fotoğrafçılar, ressamlar, şairler, yazarlar veya müzisyenler… Hepsi aynı sevdayla yaşarlar “tanıdıkları” şehirlerinde. Nasıl ki Ahmet Hamdi Tanpınar “Bursa’da Zaman” şiiri ile Bursa’yı anlattıysa; “Huzur” isimli romanında İstanbul’u, başka bir şehri, yaşatmıştır belleğimizde. Ya da “Beş Şehir”de beş ayrı şehri; Erzurum, Konya, Bursa, Ankara ve yine İstanbul’u… Çağımız şehirleri birbirinden ayıran ve farklılık yaratan güzellikleri bir bir yok etse de her şehir başka yaşar anını. Dostoyevski St.Petersburg’u yaşamıştır, Kafka Prag’ı… Şehirleri sevebilirsiniz, nefret de edebilirsiniz ya da özleyebilir… Bunun sebebi yine şehrin ruhudur. Caddeleri, binaları, ibadet yerleri, doğal güzellikleri, kısaca her şeyi bize şehrin ruhunu verir. Sizin yaşadığınız Bursa ne ise, Bursa odur. Kenti “şehir” yapan ruhudur. Sizin Bursa’nızın değerleri neler, hangi izi bıraktınız geriye?”

Sergileme Alan Fotoğraflar